2x Lenovo V5007388 monitors
Description
2x Lenovo V5007388 monitors
Auction - Sankey Laminations Ltd T/A Kienle + Spiess United Kingdom
Over 550 lots including:
CNC
Mazak AJV-35/60 CNC VMC, Mazatrol M-32 control, 1750x750mm table, 60 tool ATC, swarf conveyor (1999)
Mazak VTC-20B CNC VMC, Mazatrol M Plus control, 1450x500mm table, 24 tool ATC (1997)
2x Jones & Shipman Format 5/150 CNC surface grinders, 18x6” mag chuck, AB control, coolant
MACHINE TOOLS / SMALL TOOLING
SIP Hydroptic 7 jig borer, Acu-Rite DRO, 40-2000rpm, 1550x1000mm table, elevating rail, 1500mm b.c. with equipment
TOS heavy duty 72” radial arm drill, 48x36” box table, Instabrake, 20-2000rpm
Herbert single spindle drill, powerfeed on 3 spindle base, 46x24” RF table, 1455rpm
Herbert single spindle pillar drill.
Grindmaster 1300 horizontal through feed sander, 1300mm capacity, Grindingmaster control
Lumsden 230XS vertical spindle rotary table grinder, 48” dia mag chuck.
Jones & Shipman 1311 EIU universal grinder with internal, coolant, Heidenhain DRO
Thompson heavy duty horizontal surface grinder, 96x24” table, 1200x600mm mag chuck, 18” wheel, coolant
Webster Bennett 54” elevating rail vertical borer, 5 tool turret, DRO, pendant control (recently reconditioned cross & vertical slides)
Jones & Shipman 540L surface grinder, power rise & fall, 18x6” capacity, 14x6” mag chuck
Jones & Shipman 540 surface grinder, 18x6” capacity, 14x6” mag chuck
Jones & Shipman 540 surface grinder, 14x6” mag chuck, s/n BO 95637
Kuikka 1288 surface grinder with Dedtru attachment, coolant
3x Parker Majestic No2 surface grinders, 12x6” electro mag chuck
Moore No3 jig grinder, Anilam Wizard 350 DRO, 24x11” table
SIP Hauser S40-NC bridge type jig grinder, 630x770mm table, Acu-Rite DRO, Hauser control
Jones & Shipman vertical cone grinder, 745-1420rpm, 1200mm b.c.
Brown & Sharpe visual form grinder, 6x18” table with Lite Scope & 18x18” screen
Brierley drill grinder on cabinet base
Union 12” heavy duty double ended grinder
Parkson No1 NA universal milling machine, 46x10” table, 450rpm with 18” rotary table
DoAll vertical bandsaw, 36” throat, 30x30” table, blade weld attachment
Muller HBS280 horizontal bandsaw, 280mm capacity (1999)